Zabiegi

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne

Peeling, czyli eksfoliacja, powoduje złuszczenie naskórka na różnych poziomach skóry, w zależności od rodzaju użytego preparatu i intensywności zabiegu, dostosowanego do stanu skóry. Peelingi znajdują swoje zastosowanie w leczeniu łojotoku, trądziku, zmian blizn i przebarwień potrądzikowych oraz nadmiernego rogowacenia. Ponadto peeling poprawia ogólny stan skóry, regeneruje skórę starzejącą się, poprawia jej elastyczność i jędrność, ogranicza widoczność płytkich zmarszczek i usuwa przebarwienia.

Ogólnie peelingi możemy podzielić na:
  1. mechaniczne (np. mikrodermabrazja)
  2. fizyczne z użyciem lasera
  3. chemiczne z użyciem substancji chemicznych
W peelingach chemicznych wykorzystuje się przede wszystkim kwasy owocowe alfa, beta, polihydroksykwasy (kwas glikolowy, kwas mlekowy, salicylowy), kwas trójchloroctowy i fenol. Proponowane przez nas zabiegi złuszczające wykorzystują czyste składniki lub specjalne formuły peelingowe: roztwór Jessnera, easy peel, easy phitic peel, yellow peel, blue peel, peeling migdałowy, weekend peel, alpha-beta complex. Doskonałe efekty przynosi terapia łączona, wykorzystująca peelingi chemiczne wraz z peelingiem mechanicznym – mikrodermabrazją.

Peelingi można zastosować w leczeniu:
  • skóry uszkodzonej przez promieniowanie słoneczne
  • pozapalnych i po słonecznych przebarwień skóry
  • trądziku i blizn potrądzikowych
  • łojotoku, rozszerzonych porów
  • rogowacenia
  • utraty elastyczności skóry
  • drobnych zmarszczek
  • plam starczych
  • rozstępów
Peelingu nie można wykonywać:
  • w okresie letnim (z wyjątkiem peelingu fotodynamicznego), ponieważ po zabiegu skóra jest delikatna i podatna na promieniowanie słoneczne, co może doprowadzić do podrażnień i przebarwień
  • w stanach zapalnych
  • bezpośrednio po usunięciu zęba
  • w ciąży
  • przy epilepsji, podczas gorączki i infekcji bakteryjnej
  • podczas stosowania kremów z retinolem (konieczne jest ich odstawienie na miesiąc przed planowanym zabiegiem).
W naszej klinice wykonujemy m.in. następujące peelingu chemiczne:

Yellow Peel
Jest to najmniej inwazyjny peeling chemiczny, wykorzystujący mieszankę kwasu retinowego, azaleinowgo, fitowego, witaminy C i bisabololu. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, ponieważ wykonuje go wyłącznie lekarz, a ponadto mało uciążliwy, gdyż bezpośrednio po jego wykonaniu można powrócić do normalnej aktywności. Złuszczanie jest delikatne, największe nasilenie przybiera 3 dni po zabiegu. Lekki obrzęk i zaczerwienienie świadczą o działaniu preparatu. Yellow Peel stosuje się przede wszystkim w przypadku blizn po trądziku, zaburzeń łojotokowych, drobnych zmarszczek, zmian po słonecznych, wiotkości skóry, przebarwień na twarzy, dłoniach i dekolcie, fotostarzenia.

Easy Peel
W tym dwuetapowym peelingu stosuje się mieszankę kwasu trójchlorooctowego, askorbinowego i cytrynowego. Pierwszy etap polega na nałożeniu kwasów, w drugim nakłada się maskę post peel, czyli aktywny krem wspomagający działanie kwasów i przyczyniający się do powstania procesów odnowy naskórka. Podczas zabiegu odczuwane jest pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie skóry, które ustępuje bezpośrednio po nałożeniu kremu post peel. Po około 2-3 dniach od zabiegu następuje ściągnięcie i złuszczenie naskórka.

Alpha & Beta Complex 
Jest to peeling średnio powierzchniowy z zastosowaniem kwasu glikolowego, rezorcyny i kwasu salicylowego. Złuszczenie naskórka następuje pomiędzy kwasem glikolowym a kwasem trójchlorooctowym. Wskazania do zabiegu stanowi cera trądzikowa, hiperkeratoza, fotostarzenie, melazma twarzy, dekoltu i ramion oraz trądzikowe zapalenie mieszków włosowych. Ponadto peeling wykonuje się w celu odmłodzenia i odświeżenia skóry. W zależności od wskazań lekarz ustala tryb wykonywania zabiegów.

GlycoPeel
Ten powierzchniowy peeling jest skomponowany na bazie kwasu glikolowego z dodatkiem wybielającego kwasu kojowego i wyciągu z mącznicy lekarskiej, łagodzącego podrażnienia ekstraktu z morwy białej wzbogacony witaminami A, C, E. Nawet pomimo dużego stężenia kwasu glikolowego (70%) peeling jest bardzo łagodny, a skóra złuszcza się w sposób niewidoczny. Wskazane jest wykonanie 4-6 zabiegów co 7-10 dni.

Roztwór Jessnera
W peelingu używa się mieszanki kwasu salicylowgo, mlekowego i rezorcyny. Naskórek zostaje gwałtownie zniszczony, a następnie regeneruje się. Wskazaniami są: rogowacenie przymieszkowe, trądzik zaskórnikowy, przebarwienia, łojotok, drobne zmarszczki. Doskonałe rezultaty lecznicze i kosmetyczne daje połączenie roztworu Jessnera z innymi peelingami.

Peeling migdałowy
Antybakteryjne i odbarwiające właściwości wyciągu z gorzkich migdałów od wielu lat znajdują swoje zastosowanie w medycynie, która wykorzystuje tę substancję w leczeniu trądziku, fotoagingu i nieregularnych przebarwień skórnych. Kwas migdałowy łagodzi widoczność płytkich zmarszczek u pacjentów od I do IV fototypu skóry, rozjaśnia przebarwienia powierzchniowe i pozapalne oraz redukuje melazmę. Peeling migdałowy ma także działanie bakteriobójcze, toteż stosuje się go w leczeniu trądziku z zaskórnikami i krostami zapalnymi. Częstym wskazaniem do zabiegu są dyschromie – melazma, hiperpigmentacje pozapalne, piegi. Peeling można ponawiać co 21-30 dni. Kwas migdałowy jest używany również w przypadku blizn potrądzikowych, skóry łojotokowej, fotostarzenia skóry.

TCA
Kwas trójchlorooctowy (TCA) jest pochodną kwasu octowego. W zależności od potrzeb skóry można wykonać zabiegi bardziej powierzchowne albo głębokie. Po zabiegu zniszczona tkanka stopniowo złuszcza się odsłaniając świeżą i delikatną powierzchnię nowego naskórka. Okres złuszczania trwa od 5 do 14 dni. Warstwy martwych komórek zostają zastąpione nowymi i młodszymi.
Kwas trójchlorooctowy jest najsilniejszym kwasem organicznym.
Peeling TCA wykonujemy w celu zmniejszenia wielkości porów, rozjaśnienia i wygładzenia skóry, usunięcia przebarwień, drobnych blizn, leczenia niektórych odmian trądziku pospolitego i likwidowania jego pozostałości. Może być stosowany praktycznie na większość partii ciała, zwłaszcza na twarz, szyję, dekolt, ramiona, plecy, przedramiona, dłonie i kończyny dolne.

Peeling glikolowy
Kwas glikolowy jest jednym z najpowszechniej stosowanych i najbardziej znanych związków należących do grupy kwasów owocowych, tj. alfa-hydroksykwasów (AHA). Pozyskiwany jest z trzciny cukrowej i w związku z tym zalicza się go do substancji pochodzenia naturalnego.
Może on być stosowany w różnych stężeniach. Sposób i intensywność jego działania na skórę zależy od zastosowanego stężenia. Daje to możliwość dobrania stężenia w zależności od rodzaju skóry, charakteru zaburzenia i oczekiwanego efektu.

Peeling salicylowy
Kwas salicylowy jest beta-hydroksykwasem wyodrębnionym pierwotnie z kory wierzby, rozpuszczalnym w tłuszczach. Posiada właściwości przeciwzapalne podobne do aspiryny ze względu na pokrewną strukturę obu substancji, zaś zdolności przenikania przez warstwę sebum odróżniają go od alfa-hydroksykwasów działających powierzchownie. Kwas salicylowy jest rozpuszczalny w tłuszczach dlatego tak łatwo przenika przez sebum i oczyszcza nawet bardzo tłustą i zanieczyszczoną skórę. Peeling kwasem salicylowym działa wspomagająco w leczeniu trądziku i redukcji łojotoku. Kwas salicylowy charakteryzują właściwości złuszczające oraz redukujące aktywność gruczołów łojowych. Skóra po zabiegu ma ładniejszy koloryt i strukturę. Kwas salicylowy pomaga redukować drobne blizny, przez co skóra wygląda o dużo ładniej i bardziej świeżo.

Retises CT
Jest to peeling o wysokim stężeniu czystego retinolu + propionianu retinylu (bardziej stabilna postać estrowa) i witaminy C. Dzięki tym składnikom aktywnym Retises CT działa silnie złuszczająco, depigmentująco, odświeżająco oraz pobudza procesy regeneracyjne głębokich warstw skóry. Zabieg przeznaczony jest dla skór z objawami fotostarzenia, przebarwieniami, plamami melasmy rozstępami. Tak jak w przypadku większości peelingów Retises CT może być wykonywany w zależności od wskazań jako zabieg pojedynczy lub w serii o odstępie 7-14 dniowym .
Zabieg wykonuje lekarz.

Cosmelan
Cosmelan jest bardzo skuteczną terapią usuwającą plamy barwnikowe pochodzenia hormonalnego jednocześnie przywracając równowagę skórze tłustej i mieszanej. Nowoczesny zabieg na przebarwienia cosmelan istnieje na rynku europejskim od kilku lat. Jest efektem kilkuletnich badań w zakresie hiperpigmentacji prowadzonych przez Laboratorium Mesoestetic. Cosmelan jest jedyną skuteczną terapią pozwalającą pozbyć się przebarwień o różnej etiologii i lokalizacji w mniej niż 20 dni. Terapia cosmelan jest dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, wymaga różnego czasu stosowania w zależności od fototypu skóry. 

Dermamelan
Dermamelan jest preparatem złuszczającym, silnie depigmentującym oraz odmładzającym. Przywraca skórze gładkość i blask. Terapię można stosować dla każdego rodzaju i fototypu skóry oraz przebarwień o różnej etiologii. Jego wysokie stężenie składników aktywnych sprawia, że jest on skuteczny w usuwaniu przebarwień opornych na inne preparaty. Głównym wskazaniem wykonania zabiegu jest eliminacja plam o podłożu hormonalnym (ostuda, melasma). Bardzo dobre efekty uzyskuje się w przypadku skóry tłustej i mieszanej, ponieważ oprócz tego, że pozwala pozbyć się plam barwnikowych, preparat reguluje wydzielanie łoju. Zabieg ten w sposób bardzo wyraźny stymuluje również odnowę kolagenu, co daje doskonały efekt odmładzający skórę. Mechanizm działania Dermamelanu jest oparty na wykorzystaniu substancji hamujących tyrozynazę, kluczowego enzymu w procesie formacji melaniny.

Zabieg tretoinowy
Maska tretinoinowa jest pochodną witaminy A (retinolu) i jest stosowana w terapii przeciwtrądzikowej i przeciwstarzeniowej. Tretinoina oraz retinol są dobrze znanymi składnikami, które stosowane są zwalczania oznak starzenia skóry oraz trądziku.
Opracowana maska na bazie wyżej wymienionych substancji doskonale zwalcza stany zapalne skóry oraz trwale likwiduje pierwsze oznaki starzenia skóry.

Acnelan
Acnelan to najbardziej kompleksowa zewnętrzna kuracja przeciwtrądzikowa, która leczy istniejące zmiany i powikłania trądzikowe oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian.
Dermatologiczna terapia wieloczynnikowa z zastosowaniem kompleksu czynników aktywnych adresujących wszystkie elementy patogenezy trądziku –m.acne complex – opatentowany kompleks substancji aktywnych (kwas salicylowy, kwas migdałowy, kwas szikimowy i sodium lepargilate) oddziałujący na wszystkie elementy patogenezy trądziku.
 

Czytaj również:
  • Peeling laserowy węglowy
  • Mikrodermabrazja
  • Peeling fotodynamiczny

Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych