Zabiegi

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

Czym jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa, znana również jako jad kiełbasiany. Jest to jedna z najsilniejszych toksyn biologicznych, a dokładniej neurotoksyna wytwarzana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Istnieje 7 typów antygenowych toksyny, oznaczonych literami od A do G. Do zatrucia u ludzi dochodzi po spożyciu zakażonych konserw typem A, B i E.

Jak działa toksyna botulinowa?
Wyraz twarzy jest skutkiem oddziaływania bodźców wysyłanych przez mózg do komórek mięśniowych. Działanie toksyny botulinowej hamuje przewodzenie tych bodźców z nerwów do drobnych mięśni twarzy, odpowiedzialnych za ruchy mimiczne i linie wyrazu twarzy. Substancja przeciwdziała skurczowi tych mięśni rozluźnia je, a w rezultacie zapobiega fałdowaniu i marszczeniu się skóry. Funkcje zakończeń nerwowo-mięśniowych powracają po upływie 6 miesięcy od zaaplikowania botuliny. Działa ona tylko w obrębie tych mięśni, do których została wstrzyknięta, a pozostałe mięśnie funkcjonują w sposób niezmieniony. Dzięki temu zmarszczki znikają, ale wyraz twarzy się nie zmienia, a mimika nie zostaje zamrożona.

Na czym polega leczenie?
Preparat na bazie jadu kiełbasianego jest wstrzykiwany w określone partie twarzy za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Niewielka ilość preparatu jest rozpuszczana w roztworze soli fizjologicznej, a następnie poprzez iniekcje wprowadzana do mięśni. Podczas zabiegu pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Dolegliwości bólowe związane z zastrzykami mają minimalne natężenie, porównywalne z uczuciem towarzyszącym ukąszeniu przez mrówkę. Podczas zabiegu nie jest konieczne zastosowanie znieczulenia miejscowego i bezpośrednio po jego wykonaniu można powrócić do normalnej aktywności. Czas trwania zabiegu wynosi około 15 minut, w zależności od ilości nakłuć i powierzchni podlegającej leczeniu. Toksyna botulinowa zaczyna działać po 2-3 dniach od zabiegu, a pełen efekt finalny można zaobserwować po 7-14 dniach.

Kiedy można stosować toksynę botulinową?
Botox znajduje szerokie zastosowanie w usuwaniu zmarszczek między brwiami, poziomych linii na czole, kurzych łapek lub linii śmiechu między oczami oraz w celu wygładzenia linii szyi i uniesienia brwi, co daje efekt młodszego wyglądu i łagodzi wyraz oczu.

Innym zastosowaniem toksyny botulinowej jest leczenie nadpotliwości. Preparat podany w miejsca leczone, blokuje pracę gruczołów potowych co skutkuje znacznym ograniczeniem wydzielania potu. Efekt utrzymuje się 6-12 miesięcy.

Istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają możliwość podania toksyny botulinowej. Zabieg nie powinien być przeprowadzany u osoby z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, kobiety ciężarnej i w trakcie karmienia piersią. Toksyny botulinowej nie należy stosować u osób nadwrażliwych na składniki preparatu oraz, które przyjmują takie leki, jak aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina i linkomycyna. Względnym przeciwwskazaniem jest zaburzenie krzepliwości krwi.

 



Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych