Zabiegi

Trychologia

Trychologia


Czym jest trychologia?

Terminem „trychologia” określa się część dermatologii zajmującą się problemami z włosami i skórą głowy takimi jak:
  • łysienie ( androgenne, telegenowe, plackowate)
  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca skóry głowy
  • łojotok ( trądzik, łojotokowe zapalenie skóry)
  • uszkodzenie strukturalne włosów.

Trycholog czyli kto?

Najwyraźniej mało kto wie, że nie ma jeszcze usystematyzowanego zawodu czy nawet specjalizacji medycznej pod nazwą „trycholog” oraz rzadko gdzie można trafić na studia trychologiczne. W Warszawie znajdziemy jedyne takie w Polsce studia podyplomowe, które oferuje Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia. Studia trwają jeden rok i zgłosić się na nie może każdy, kto posiada dyplom ukończenia szkoły wyższej.

Czy to dobrze, że  każdy może być, lub też czy każdy powinien być i nazywać się  trychologiem kończąc tylko jakiś lepszy lub gorszy, droższy lub tańszy internetowy lub darmowy kurs trychologiczny?

Patrząc jeszcze z innej strony,  czy każdy powinien się na taki kurs dostać nie zważając na to czym zajmował się do tej pory?  Dlaczego nigdzie nie ma wymagań dotyczących wykształcenia osób, które chcą z takiego kursu skorzystać?

Zawsze w każdym zawodzie wymagane jest doświadczenie – jak je zdobyć w dziedzinie, która dopiero raczkuje i jeżeli chodzi o rynek usługowy w Polce jest w kolebce?

Przed wyborem „lekarza od włosów” (jak mówią o sobie trycholodzy) proszę powyższe uwagi obiektywnie porównać z wykształceniem lekarza dermatologa, który przez 6 lat studiuje całą współczesną medycynę a następnie przez 5 lat specjalizuje się w leczeniu chorób skóry, włosów i paznokci.

Trychologia  to bardzo specjalistyczna, wąska  dziedzina skoncentrowana  na zajmowaniu się obszarem owłosionej skóry głowy i włosami. Jednakże problemy z włosami mają często zupełnie nieoczekiwane podłoże, które na pierwszy rzut oka w ogóle nie powinno mieć związku z włosami. Taka sytuacja wymaga rozległej wiedzy medycznej pozwalającej spojrzeć szerzej na funkcjonowanie całego organizmu.

Badaniami, diagnozą i leczeniem skóry głowy i włosów zajmuje się w naszej klinice wyłącznie lekarz dermatolog.


Badanie trychoskopowe, trychoscan i trychogram

W naszej klinice wykonujemy badania trychoskopowe polegające na obserwacji w powiększeniu stanu włosów oraz skóry głowy.
 Dalszym rozwinięciem badania trychoskopowego  jest wykonanie tzw trychoscanu. Badanie pozwala ocenić ilość i gęstości włosów typu termalnego i typu vellus, ilości włosów w poszczególnych fazach (anagen, telogen) oraz udokumentować wynik elektronicznie. Uzyskuje się w ten sposób istotne informacje w trakcie leczenia, które zazwyczaj jest długotrwałe. Podczas kontroli badanie pomaga obiektywnie ocenić skuteczność kuracji i w razie potrzeby odpowiednio szybko reagować.

Jak wygląda badanie trychoscan?
  1. W odpowiednio wybranym miejscu włosy są golone na bardzo krótką długość na powierzchni ok 1,5 cm2 (miejsce po zaczesaniu włosów będzie praktycznie niewidoczne).
    Trychoscan
     
  2. W celu uwidocznienia wszystkich włosów na badany obszar nakładana jest masa barwiąca.
    badanie trychoskopowe
     
  3. Wykonanie zdjęcia w odpowiednim powiększeniu.
    Trychoskopia
     
  4. Za pomocą oprogramowania przeprowadzana jest analiza trychoscan
    Trychogram

W celu oceny ilości włosów w fazie anagenowej i telogenowej po 2-3 dniach wykonywane jest kolejne zdjęcie i przeprowadzany jest trychogram. Oprogramowanie rozpoznaje włosy które zmieniły długość.

Zapraszamy pacjentów z Częstochowy, Katowic, jak również innych miast Polski na konsultacje z naszym lekarzem specjalistą. Dermatolog na podstawie niezbędnych badań dokonana diagnozy i dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Czytaj również: Wypadanie włosów

Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych