Zabiegi

Usuwanie tatuażu

Laserowe usuwanie tatuażu


Jaki rodzaj tatuażu nadaje się do usunięcia?
Generalnie wszystkie formy tatuażu, a więc tatuaże profesjonalne, nieprofesjonalne, kosmetyczne typu makijaż permanentny oraz powstałe w wyniku zabrudzenia podczas wypadku czy zranienia dają się usunąć laserowo w min. 90%. Odbywa się to w serii zabiegów. Po każdym zabiegu tatuaż ulega rozjaśnieniu.

Jakie systemy laserowe są odpowiednie do usuwania tatuaży?
Usunięcie barwnika ze skóry jest możliwe za pomocą różnych systemów laserowych. Do obecnego standardu należą przede wszystkim lasery z tzw Q-switch-em dającym bardzo krótki impuls (mierzony w nanosekundach) o dużej energii. Są to najczęściej aleksandrytowy Q-switch, Nd:YAG Q-switch i rubinowy Q-switch. Wcześniej do laserowego usuwania tatuaży używano laserów ablacyjnych, które nie odpowiadają już dzisiejszym standardom. Mowa tutaj o laserach argonowych i CO2, których działanie polega na odparowaniu naskórka wraz z znajdującym się w nim tatuażem. Taka metoda powodowała długo gojące się rany w wyniku których często w miejscu tatuażu powstawały brzydkie blizny. Duże ryzyko powstania blizn występuje również przy zastosowaniu tzw. lasera IPL i nie jest wskazane jego stosowanie do usuwania tatuaży.
Wykonując w naszej klinice laserowe usuwanie tatuażu stosujemy profesjonalny laser medyczny dużej mocy „Spectra VRM”. „Spectra” to laser o znakomitych parametrach wykazujący wysoką skuteczność, pozwalający znacznie zredukować ilość koniecznych zabiegów. Bardzo ładnie usuwają się tatuaże ciemne (czarne, ciemnoniebieskie) oraz niektóre odcienie czerwonego. Problematyczne bywa usuwanie tatuażu w kolorach jasnych, takich jak: odcienie pomarańczu, żółtego, różowego, kolory pastelowe oraz odcienie zieleni.

Zalety laserowego usuwania tatuaży
Używany przez nas laser Nd:YAG Q-switch jest systemem odpowiadającym najnowszym standardom i zmniejsza ryzyko powstania blizn czy powikłań do minimum. Zabieg laserowego usuwania tatuażu jest mało bolesny (wykonanie tatuażu jest bardziej bolesne) i znieczulenie miejscowe nie jest konieczne.

Możliwe skutki uboczne
Strzały lasera powodują delikatne powierzchowne uszkodzenia naskórka, które szybko się goją. Po kilku dniach drobne strupki odpadają odkrywając zaczerwieniony naskórek, który należy chronić przed słońcem (w razie konieczności kremem z wysokim faktorem). Istnieje bardzo niewielkie ryzyko powstania blizn z wyjątkiem przedwczesnego zrywania strupków i ewentualnej infekcji (rzadko). Prawie po każdym zabiegu usunięcia tatuażu występują czasowo przebarwienia, odbarwienia oraz zmiany w teksturze skóry w miejscu zabiegu. W większości przypadków zanikają one w czasie 1-3 lat po zabiegu. W rzadkich przypadkach dochodzi do trwałych zmian, które jednak zazwyczaj są delikatne, ledwo widoczne i tym samym przez pacjentów akceptowane.

Kiedy zabieg nie jest możliwy
Rzadko niektóre pigmenty reagują na światło lasera zmianą koloru, lub powodują reakcje alergiczne. Te niekorzystne efekt są zazwyczaj wykluczane w próbie laserowej. Również osoby o bardzo ciemnym kolorze skóry oraz murzyni stanowią przeciwwskazanie do zabiegu. Przy tatuażach o bardzo dużej powierzchni, np. całe plecy nie zaleca się usunięcia tatuażu.

Przebieg zabiegu
Zabieg poprzedzany jest konsultacją z próbą laserową kwalifikującą do zabiegu. Usuwanie tatuaży w jednym zabiegu jest przeważnie niemożliwe. Liczba koniecznych zabiegów zależy od koloru lub ilości występujących kolorów, wielkości, gęstości „upakowania” barwnika, jego głębokości oraz indywidualnej reakcji na laser. Tatuaże amatorskie wymagają do całkowitego względnie 90%-owego usunięcia 3-6 zabiegów. Profesjonalne tatuaże, które zazwyczaj cechuje duża gęstość i silne pigmenty wymagają co najmniej 4 zabiegów. Pomiędzy zabiegami powinna być min. 4 tygodniowa przerwa (najlepiej 8-12 tygodni), podczas której rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm, co uwidacznia się stopniowym rozjaśnianiem tatuażu. Zabieg trwa w zależności od rozmiaru od 5-60 minut. Po zabiegu tworzy się delikatny strupek, który w celu uniknięcia infekcji należy smarować maścią dezynfekująca i w żadnym przypadku nie należy próbować go zrywać (grozi to powstaniem blizny). Po odpadnięciu strupka ukażą się części blednącego stopniowo tatuażu. Miejsce zabiegu będzie zaczerwienione.

Komentarz do zdjęć
Galeria poniższych zdjęć przedstawia przykłady usuwanych w naszej klinice tatuaży. Zazwyczaj ostatnie zdjęcia w danej serii zostały wykonane przed ostatnim zabiegiem, po którym pacjent nie powrócił już do naszej kliniki i ostateczny rezultat nie jest nam znany. Należy jednak przypuszczać, iż osiągnięty po ostatnim zabiegu efekt był dla pacjenta zadowalający. Na zdjęciach widać dość wyraźnie, że odcienie koloru zielonego, turkusowego są problematyczne do usunięcia i wymagają większej ilości zabiegów niż tatuaże czarne, granatowe.
Przebarwienia i odbarwienia skóry widoczne w wielu przypadkach są niestety efektem ubocznym. Koloryt skóry wyrównuje się jednak samoistnie w przeciągu jednego roku po zabiegach.
Zobacz również:

Medycyna estetyczna

Maksimum efektu, minimum ryzyka, powikłań i skutków ubocznych.

Dermatologia

  • Ogólna
  • Laserowa
  • Dermochirurgia

Kosmetologia

Nasz salon kosmetyczny
stanowi kontynuację oraz
uzupełnienie zabiegów medycznych